Darts European Championships 2010.
2 posters
Page 1 of 1
Darts European Championships 2010.
European Championship Schedule of Play
Thursday July 29
First Round
Play commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
8.00pm Paul Nicholson v Andy Smith
8.30pm Mark Walsh v Antonio Alcinas
9.00pm Terry Jenkins v Andree Welge
9.30pm Simon Whitlock v Dennis Priestley
10.00pm Gary Anderson v Jamie Caven
10.30pm Phil Taylor v Co Stompe
11.00pm Jelle Klaasen v Vincent van der Voort
11.30pm Mervyn King v Barrie Bates
Phil Taylor - 2009 European Championship winner (Lawrence Lustig, PDC)
Friday July 30
First Round
Play commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
8.00pm Bernd Roith v Denis Ovens
8.30pm Mark Dudbridge v Robert Thornton
9.00pm Adrian Lewis v Wayne Jones
9.30pm Tomas Seyler v Michael van Gerwen
10.00pm James Wade v Colin Lloyd
10.30pm Raymond van Barneveld v Andy Hamilton
11.00pm Colin Osborne v Wes Newton
11.30pm Ronnie Baxter v Alan Tabern
Saturday July 31
Second Round
Afternoon Session
Play commences 2pm German time (1pm UK time – on BRAVO!)
2.00pm Walsh/Alcinas v Klaasen/van der Voort
3.00pm Jenkins/Welge v Whitlock/Priestley
4.00pm Baxter/Tabern v Osborne/Newton
5.00pm Roith/Ovens v Lewis/Jones
Evening Session
Play Commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
8.00pm King/Bates v Anderson/Caven
9.00pm van Barneveld/Hamilton v Roith/Ovens
10.00pm Taylor/Stompe v Nicholson/Smith
11.00pm Wade/Lloyd v Seyler/van Gerwen
Sunday August 1
Afternoon Session
Quarter-Finals
Play commences 2pm German time (1pm UK time – on BRAVO!)
2.00pm Jenkins/Welge/Whitlock/Priestley v King/Bates/Anderson/Caven
3.00pm Wade/Lloyd/Seyler/van Gerwen v Baxter/Tabern/Osborne/Newton
4.00pm Taylor/Stompe/Nicholson/Smith v Walsh/Alcinas/Klaasen/van der Voort
5.00pm van Barneveld/Hamilton/Roith/Ovens v Lewis/Jones/Dudbridge/Thornton
Evening Session
Play commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
Semi-Finals
8.00pm
9.15pm
Final
11.00pm
Format
First Round – Best of 11 legs
Second Round – Best of 19 legs
Quarter-Finals – Best of 19 legs
Semi-Finals – Best of 21 legs
Final - Best of 21 legs
Looking forward to this starting at 7pm tonight.
Thursday July 29
First Round
Play commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
8.00pm Paul Nicholson v Andy Smith
8.30pm Mark Walsh v Antonio Alcinas
9.00pm Terry Jenkins v Andree Welge
9.30pm Simon Whitlock v Dennis Priestley
10.00pm Gary Anderson v Jamie Caven
10.30pm Phil Taylor v Co Stompe
11.00pm Jelle Klaasen v Vincent van der Voort
11.30pm Mervyn King v Barrie Bates
Phil Taylor - 2009 European Championship winner (Lawrence Lustig, PDC)
Friday July 30
First Round
Play commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
8.00pm Bernd Roith v Denis Ovens
8.30pm Mark Dudbridge v Robert Thornton
9.00pm Adrian Lewis v Wayne Jones
9.30pm Tomas Seyler v Michael van Gerwen
10.00pm James Wade v Colin Lloyd
10.30pm Raymond van Barneveld v Andy Hamilton
11.00pm Colin Osborne v Wes Newton
11.30pm Ronnie Baxter v Alan Tabern
Saturday July 31
Second Round
Afternoon Session
Play commences 2pm German time (1pm UK time – on BRAVO!)
2.00pm Walsh/Alcinas v Klaasen/van der Voort
3.00pm Jenkins/Welge v Whitlock/Priestley
4.00pm Baxter/Tabern v Osborne/Newton
5.00pm Roith/Ovens v Lewis/Jones
Evening Session
Play Commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
8.00pm King/Bates v Anderson/Caven
9.00pm van Barneveld/Hamilton v Roith/Ovens
10.00pm Taylor/Stompe v Nicholson/Smith
11.00pm Wade/Lloyd v Seyler/van Gerwen
Sunday August 1
Afternoon Session
Quarter-Finals
Play commences 2pm German time (1pm UK time – on BRAVO!)
2.00pm Jenkins/Welge/Whitlock/Priestley v King/Bates/Anderson/Caven
3.00pm Wade/Lloyd/Seyler/van Gerwen v Baxter/Tabern/Osborne/Newton
4.00pm Taylor/Stompe/Nicholson/Smith v Walsh/Alcinas/Klaasen/van der Voort
5.00pm van Barneveld/Hamilton/Roith/Ovens v Lewis/Jones/Dudbridge/Thornton
Evening Session
Play commences 8pm German time (7pm UK time – on BRAVO!)
Semi-Finals
8.00pm
9.15pm
Final
11.00pm
Format
First Round – Best of 11 legs
Second Round – Best of 19 legs
Quarter-Finals – Best of 19 legs
Semi-Finals – Best of 21 legs
Final - Best of 21 legs
Looking forward to this starting at 7pm tonight.
football-fan.- Rovers Fan
- Posts : 804
Join date : 2010-05-02
Age : 104
Re: Darts European Championships 2010.
Thursday July 29
First Round
Paul Nicholson 3-6 Andy Smith
Mark Walsh 6-3 Antonio Alcinas
Terry Jenkins 6-4 Andree Welge
Simon Whitlock 6-3 Dennis Priestley
Gary Anderson 2-6 Jamie Caven
Phil Taylor 6-2 Co Stompe
Jelle Klaasen 6-4 Vincent van der Voort
Mervyn King 3-6 Barrie Bates
First Round
Paul Nicholson 3-6 Andy Smith
Mark Walsh 6-3 Antonio Alcinas
Terry Jenkins 6-4 Andree Welge
Simon Whitlock 6-3 Dennis Priestley
Gary Anderson 2-6 Jamie Caven
Phil Taylor 6-2 Co Stompe
Jelle Klaasen 6-4 Vincent van der Voort
Mervyn King 3-6 Barrie Bates
football-fan.- Rovers Fan
- Posts : 804
Join date : 2010-05-02
Age : 104
Re: Darts European Championships 2010.
FRiday July 30th.
First Round
Bernd Roith 6-4 Denis Ovens
Mark Dudbridge 4-6 Robert Thornton
Adrian Lewis 3-6 Wayne Jones
Tomas Seyler 4-6 Michael van Gerwen
James Wade 4-6 Colin Lloyd
Raymond van Barneveld 6-5 Andy Hamilton
Colin Osborne 4-6 Wes Newton
Ronnie Baxter 6-5 Alan Tabern
First Round
Bernd Roith 6-4 Denis Ovens
Mark Dudbridge 4-6 Robert Thornton
Adrian Lewis 3-6 Wayne Jones
Tomas Seyler 4-6 Michael van Gerwen
James Wade 4-6 Colin Lloyd
Raymond van Barneveld 6-5 Andy Hamilton
Colin Osborne 4-6 Wes Newton
Ronnie Baxter 6-5 Alan Tabern
football-fan.- Rovers Fan
- Posts : 804
Join date : 2010-05-02
Age : 104
Re: Darts European Championships 2010.
PartyPoker.net European Championship
Saturday July 31
Second Round
Afternoon Session
Mark Walsh 10-6 Jelle Klaasen
Terry Jenkins 10-8 Simon Whitlock
Ronnie Baxter 10-9 Wes Newton
Wayne Jones 10-4 Robert Thornton
Evening Session
Play Commences 8pm German time (7pm UK time)
Barrie Bates 6-10 Jamie Caven
Raymond van Barneveld 10-7 Bernd Roith
Phil Taylor 10-5 Andy Smith
Colin Lloyd 10-6 Michael van Gerwen
All games the best of 19 legs
Saturday July 31
Second Round
Afternoon Session
Mark Walsh 10-6 Jelle Klaasen
Terry Jenkins 10-8 Simon Whitlock
Ronnie Baxter 10-9 Wes Newton
Wayne Jones 10-4 Robert Thornton
Evening Session
Play Commences 8pm German time (7pm UK time)
Barrie Bates 6-10 Jamie Caven
Raymond van Barneveld 10-7 Bernd Roith
Phil Taylor 10-5 Andy Smith
Colin Lloyd 10-6 Michael van Gerwen
All games the best of 19 legs
NIGHTMARE- MODERATOR
- Posts : 3671
Join date : 2009-09-06
Age : 40
Location : Rawmarsh
Similar topics
» Watching the darts.
» Professional Darts Corporation 2010 Calendar
» Any darts fans/players on here?
» World Matchplay Darts
» Grand Slam of Darts
» Professional Darts Corporation 2010 Calendar
» Any darts fans/players on here?
» World Matchplay Darts
» Grand Slam of Darts
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum